[search options]

Finalists and Winners of the Library of Virginia Annual Literary Awards

The Library of Virginia Literary Awards are given to outstanding Virginia authors in the areas of poetry, fiction, nonfiction (and, in the case of nonfiction, also by any author about a Virginia subject), and literary lifetime achievement.

Listed below are the authors that have been honored in past Literary Awards. Learn more about the 2014 finalists.

Fiction | Non-Fiction | Poetry | Lifetime Achievement | People’s Choice
Carole Weinstein Prize in Poetry | Cardozo Award

Fiction * Winner

Title and Author Annual Awards
The Last First Day, Carrie Brown 17th Annual Awards
River of Dust, Virginia Pye 17th Annual Awards
Guests on Earth, Lee Smith 17th Annual Awards
The Yellow Birds, Kevin Powers 16th Annual Awards
What the Zhang Boys Know, Clifford Garstang 16th Annual Awards*
The Right-Hand Shore, Christopher Tilghman 16th Annual Awards
Nothing Can Make Me Do This, David Huddle 15th Annual Awards*
Welcome to Americastan, Jabeen Akhtar 15th Annual Awards
The Art of Fielding, Chad Harbach 15th Annual Awards
Honorable mention: Mercy Creek, Matt Matthews 15th Annual Awards
Mattaponi Queen, Belle Boggs 14th Annual Awards*
Compass Rose, John Casey 14th Annual Awards
Ford County, John Grisham 14th Annual Awards
Temporary Lives: Stories, Ramola D 13th Annual Awards
The Lacuna, Barbara Kingsolver 13th Annual Awards *
The New Valley, Josh Weil 13th Annual Awards
People of the Book, Geraldine Brooks 12th Annual Awards
Train to Trieste, Domnica Radulescu 12th Annual Awards *
Success Stories, David A. Taylor 12th Annual Awards
The Rope Walk, Carrie Brown 11th Annual Awards
Measuring Time, Helon Habila 11th Annual Awards
What the Thunder Said, Janet Peery 11th Annual Awards *
Thanksgiving Night: A Novel, Richard Bausch 10th Annual Awards
Twilight of the Superheroes, Deborah Eisenberg 10th Annual Awards *
The Quick-Change Artist: Stories, Cary Holladay 10th Annual Awards
March: A Novel, Geraldine Brooks 9th Annual Awards *
Little Criminals: Short Stories Kurt Rheinheimer  9th Annual Awards
Holy Skirts René Steinke 9th Annual Awards
Confinement Carrie Brown 8th Annual Awards *
How I Left the Great State of Tennessee and Went on to Better Things Joe Jackson 8th Annual Awards
A Year and a Day Leslie Pietrzyk 8th Annual Awards
The Stories of Richard Bausch Richard Bausch 7th Annual Awards
The Known World Edward P. Jones 7th Annual Awards *
True Cross T. R. Pearson 7th Annual Awards
Hello to the Cannibals: A Novel Richard Bausch 6th Annual Awards *
The Gypsy Man Robert Bausch 6th Annual Awards
The House on Belle Isle and Other Stories Carrie Brown 6th Annual Awards
Year of Wonders: A Novel of the Plague Geraldine Brooks 5th Annual Awards
Dugan Under Ground Tom De Haven 5th Annual Awards *
I, Roger Williams Mary Lee Settle 5th Annual Awards
The Hatbox Baby: A Novel Carrie Brown 4th Annual Awards *
Graveyard of the Atlantic Alyson Hagy 4th Annual Awards
The Dress Lodger Sheri Holman 4th Annual Awards
Someone To Watch Over Me Richard Bausch 3rd Annual Awards
The Story of A Million Years David Huddle 3rd Annual Awards
Pictures of a Dying Man Agymah Kamau 3rd Annual Awards *
The Hearts of Soldiers Joan Vannorsdall Schroeder 3rd Annual Awards
The Half-Life of Happiness: A Novel John Casey 2nd Annual Awards
Wingtips: Stories by Avery Chenoweth 2nd Annual Awards
Jacob’s Ladder: A Story of Virginia During The War Donald McCaig 2nd Annual Awards *
News of the Spirit Lee Smith 1st Annual Awards
The Way to Cobbs Creek Dabney Stuart 1st Annual Awards
Black Zodiac Charles Wright 1st Annual Awards *


Non-Fiction * Winner

Title and Author Annual Awards
Rose Kennedy: The Life and Times of a Political Matriarch, Barbara Perry 17th Annual Awards
The Internal Enemy: Slavery and War in Virginia, 1772–1832, Alan Taylor 17th Annual Awards
Appomattox: Victory, Defeat, and Freedom at the End of the Civil War, Elizabeth Varon 17th Annual Awards
38 Nooses: Lincoln, Little Crow, and the Beginning of the Frontier's End, Scott W. Berg 16th Annual Awards*
Martha Jefferson Randolph, Daughter of Monticello: Her Life and Times, Cynthia A. Kierner 16th Annual Awards
Help Me to Find My People: The African American Search for Family Lost in Slavery, Heather Andrea Williams 16th Annual Awards
Slaves Waiting for Sale: Abolitionist Art and the American Slave Trade, Maurie D. McInnis 15th Annual Awards*
Midnight Rising: John Brown and the Raid That Sparked the Civil War, Tony Horwitz 15th Annual Awards
Brown's Battleground: Students, Segregationists, and the Struggle for Justice in Prince Edward County, Virginia, Jill Titus 15th Annual Awards
The Immortal Life of Henrietta Lacks, Rebecca Skloot 14th Annual Awards*
To Serve the Living: Funeral Directors and the African American Way of Death, Suzanne E. Smith 14th Annual Awards
Bible Babel: Making Sense of the Most Talked About Book of All Time, Kristin Swenson 14th Annual Awards
Abigail Adams, Woody Holton 13th Annual Awards *
Soul of a People, David A. Taylor 13th Annual Awards
Louis D. Brandeis: A Life, Melvin I. Urofsky 13th Annual Awards
This Republic of Suffering: Death and the American Civil War, Drew Gilpin Faust 12th Annual Awards
The Heminges of Monticello: An American Family, Annette Gordon-Reed 12th Annual Awards *
Remarkable Trees of Virginia, Nancy Ross Hugo and Jeff Kirwan 12th Annual Awards
Many Minds, One Heart: SNCC's Dream for a New America, Wesley C. Hogan 11th Annual Awards *
Animal, Vegetable, Miracle: A Year of Food Life, Barbara Kingsolver with Steven L. Hopp & Camille Kingsolver 11th Annual Awards
Cradle of America: Four Centuries of Virginia History, Peter Wallenstein 11th Annual Awards
Archie and Emelie: Love and Madness in the Gilded Age, Donna M. Lucey 10th Annual Awards
Sold American: Consumption and Citizenship, 1890-1945, Charles F. McGovern 10th Annual Awards
Steel Drivin’ Man: John Henry, The Untold Story of an American Legend, Scott Reynolds Nelson 10th Annual Awards*
At Day’s Close: Night in Times Past A. Roger Ekirch 9th Annual Awards*
A Land As God Made It: Jamestown and the Birth of America James Horn 9th Annual Awards
A World on Fire: A Heretic, an Aristocrat, and the Race Joe Jackson 9th Annual Awards
His Excellency: George Washington Joseph J. Ellis 8th Annual Awards
Israel on the Appomattox: A Southern Experiment in Black Freedom from the 1790s through the Civil War Melvin Patrick Ely 8th Annual Awards *
Pocahontas and the Powhatan Dilemma Camilla Townsend 8th Annual Awards
In the Presence of Mine Enemies Edward L. Ayers 7th Annual Awards
An Expendable Man: The Near-Execution of Earl Washington, Jr. Margaret Edds 7th Annual Awards
A Murder in Virginia: Southern Justice on Trial Suzanne Lebsock 7th Annual Awards *
Richmond Burning: The Last Days of the Confederate Capital Nelson Lankford 6th Annual Awards
A Blessed Company: Parishes, Parsons, and Parishioners in Anglican Virginia, 1690-1776 John K. Nelson 6th Annual Awards
Managing White Supremacy: Race, Politics, and Citizenship in Jim Crow Virginia J. Douglas Smith 6th Annual Awards *
Chance in the House of Fate: A Natural History of Heredity Jennifer Ackerman 5th Annual Awards
John Marshall and the Heroic Age of the Supreme Court R. Kent Newmyer 5th Annual Awards *
Lift Up Thy Voice: The Grimke Family's Journey from Slaveholders to Civil Rights Leaders Mark Perry 5th Annual Awards
Eye of the Storm Charles F. Bryan Jr. and Nelson Langford 4th Annual Awards
Five Sisters: The Langhornes of Virginia James Fox 4th Annual Awards
Princes of Ireland, Planters of Maryland: A Carroll Saga Ronald Hoffman 4th Annual Awards *
German Boy: A Refugee’s Story Wolfgang W. E. Samuel 4th Annual Awards
What The River Means Elizabeth Hodges 3rd Annual Awards
The Rise and Fall Of the American Whig Party Michael F. Holt 3rd Annual Awards
Forced Founders Woody Holton 3rd Annual Awards
Robert Gwathmey Michael Kammen 3rd Annual Awards *
Confederates in the Attic Tony Horwitz 2nd Annual Awards
Slave Counterpoint Philip Morgan 2nd Annual Awards *
We Mean To Be Counted Elizabeth Varon 2nd Annual Awards
William Styron: A Life James L. W. West III 2nd Annual Awards
Thomas Jefferson and Sally Hemings Annette Gordon-Reed 1st Annual Awards
Stonewall Jackson James I. Robertson Jr. 1st Annual Awards *
From Calabar to Carter’s Grove Lorena Walsh 1st Annual Awards


Poetry * Winner

Title and Author Annual Awards
Elegy Owed, Bob Hicok 17th Annual Awards
The Invented Child, Margaret Mackinnon 17th Annual Awards
The Red Wolf: A Dream of Flannery O’Connor, R. T. Smith 17th Annual Awards
Black Snake at the Family Reunion, David Huddle 16th Annual Awards
Homeland, LuAnn Keener-Mikenas 16th Annual Awards*
Secure the Shadow, Claudia Emerson 16th Annual Awards
World Tree, David Wojahn 15th Annual Awards*
Touch, Henri Cole 15th Annual Awards
Hawks on Wires, Dave Smith 15th Annual Awards
Honorable mention: Nine Acres, Nathaniel Perry 15th Annual Awards
Poor-Mouth Jubilee, Michael Chitwood 14th Annual Awards*
The Eternal City, Kathleen Graber 14th Annual Awards
Heterotopia, Lesley Wheeler 14th Annual Awards
Continental Shelf, Fred D’Aguiar 13th Annual Awards
Home Remedies, Sarah Kennedy 13th Annual Awards
Bad River Road, Debra Nystrom 13th Annual Awards*
Figure Studies: Poems, Claudia Emerson 12th Annual Awards
The Pear as one Example: New & Seleted Poems 1984-2008, Eric Pankey 12th Annual Awards
Satin Cash, Lisa Russ Spaar 12th Annual Awards*
Blessings and Inclemencies: Poems, Constance Merritt 11th Annual Awards
Outlaw Style: Poems, R. T. Smith 11th Annual Awards*
Littlefoot, Charles Wright 11th Annual Awards
What to Eat, What to Drink, What to Leave for Poison, Camille Dungy 10th Annual Awards
Fire Baton, Elizabeth Hadaway 10th Annual Awards*
Ornithologies, Joshua Poteat 10th Annual Awards
Late Wife: Poems Claudia Emerson 9th Annual Awards
Reliquaries by Eric Pankey 9th Annual Awards
Family Preserve: Poems Dabney Stuart 9th Annual Awards*
American Smooth: Poems Rita Dove 8th Annual Awards
In the Dark Ruth Stone 8th Annual Awards*
Buffalo Yoga Charles Wright 8th Annual Awards
Torn Sky Debra Nystrom 7th Annual Awards*
Brightwood: Poems R. T. Smith 7th Annual Awards
The Saint of Letting Small Fish Go Eliot Khalil Wilson 7th Annual Awards
The Caged Owl: New and Selected Poems Gregory Orr 6th Annual Awards
Shadow of Heaven: Poems Ellen Bryant Voigt 6th Annual Awards
A Short History of the Shadow Charles Wright 6th Annual Awards*
Icon and Evidence Margaret Gibson 5th Annual Awards
Messenger: Poems R. T. Smith 5th Annual Awards*
Alluvial Katherine Soniat 5th Annual Awards
The Drowned City Jennifer Atkinson 4th Annual Awards
Texas School Book Depository: Prose Poems Cathryn Hankla 4th Annual Awards
Cenotaph: Poems Eric Pankey 4th Annual Awards*
Summer Lake: New and Selected Poems David Huddle 3rd Annual Awards
Hammerlock Tim Seibles 3rd Annual Awards
Late Leisure: Poems Eleanor Ross Taylor 3rd Annual Awards*
The River Hills & Beyond: Poems Lou V. Crabtree 2nd Annual Awards*
On Long Mountain Elizabeth Seydel Morgan 2nd Annual Awards
Gift of Jade Margaret Ward Moreland 2nd Annual Awards


Lifetime Achievement

Author Annual Awards
Barbara Kingsolver 17th Annual Awards
Charles Wright 16th Annual Awards
Tom Robbins 15th Annual Awards
Earl Hamner 14th Annual Awards
Lee Smith 13th Annual Awards
John Grisham 12th Annual Awards
Rita Dove 11th Annual Awards
Tom Wolfe 10th Annual Awards
William Styron 9th Annual Awards
Merrill D. Peterson 8th Annual Awards
George Garrett 7th Annual Awards
Louis D. Rubin, Jr. 6th Annual Awards
Mary Lee Settle 5th Annual Awards
Booker T. Washington 4th Annual Awards
Anne Spencer 3rd Annual Awards
Edgar Allan Poe 2nd Annual Awards
Ellen Glasgow 1st Annual Awards


People’s Choice

Title and Author Annual Awards
Fiction: Come August, Come Freedom by Gigi Amateau
Nonfiction: Whispers of Rebellion: Narrating Gabriel’s Conspiracy by Dr. Michael Nicholls
16th Annual Awards (2013)
Fiction: The Sixth Man by David Baldacci
Nonfiction: Lost Communities of Virginia by Terri Fisher and Kirsten Sparenborg
15th Annual Awards (2012)
Fiction: In the Company of Others, by Jan Karon
Nonfiction: The Horse in Virginia, by Julie Campbell
14th Annual Awards (2011)
Fiction: Half Broke Horses by Jeannette Walls
Nonfiction: Haunted Plantations of Virginia by Beth Brown
13th Annual Awards (2010)
Fiction: The Legal Limit by Martin Clark
Nonfiction: The Place to Be: Washington, CBS, and the Glory Days of Television News by Roger Mudd
12th Annual Awards (2009)
Fiction: Puss 'n Cahoots by Rita Mae Brown
Nonfiction: Unruly Americans and the Origins of the Constitution by Woody Holton
11th Annual Awards (2008)
Fiction: Big Stone Gap by Adriana Trigiani
Nonfiction: Jamestown: The Buried Truth by William M. Kelso
10th Annual Awards (2007)
Fiction: St. Dale by Sharyn McCrumb
Nonfiction: Clapton's Guitar: Watching Wayne Henderson Build the Perfect Instrument by Allen St. John
9th Annual Awards (2006)
Fiction: Hour Game by David Baldacci
Nonfiction: Skeletons on the Zahara: A True Story of Survival by Dean King
8th Annual Awards (2005)
Fiction: The Known World by Edward P. Jones
Nonfiction: Southern Lady, Yankee Spy: The True Story of Elizabeth Van Lew, a Union Agent in the Heart of the Confederacy by Elizabeth R. Varon
7th Annual Awards (2004)


Carole Weinstein Prize in Poetry

The Carole Weinstein Prize in Poetry, established in 2005, is awarded each year to a poet with strong connections to the Commonwealth of Virginia. The $10,000 annual prize recognizes significant recent contribution to the art of poetry and is awarded on the basis of a range of achievement in the field of poetry. More information is available at www.weinsteinpoetryprize.com.

Title and Author Annual Awards
Rita Dove 17th Annual Awards (2014)
R. T. Smith 16th Annual Awards (2013)
Kelly Cherry 15th Annual Awards (2012)
Lisa Russ Spaar 14th Annual Awards (2011)
Henry Hart 13th Annual Awards (2010)
Eleanor Ross Taylor and Charles Wright 12th Annual Awards (2009)
David Wojahn 11th Annual Awards (2008)
Claudia Emerson 10th Annual Awards (2007)
Brian Henry and George Garrett 9th Annual Awards (2006)
Elizabeth Seydel Morgan and Ron Smith 8th Annual Awards (2005)


Annual Whitney and Scott Cardozo Award for Children's Literature

The Whitney and Scott Cardozo Award for Children’s Literature was established in 2007 to recognize outstanding works of children’s literature by authors living in Virginia and the mid-Atlantic region. The award was part of the Library of Virginia Literary Awards Celebration from 2007 – 2012. Past winners of the award are listed below.

Title and Author Annual Awards
When a Dragon Moves In, Jodi Moore 15th Annual Awards (2012)
The Strange Case of Origami Yoda, Tom Angleberger 14th Annual Awards (2011)
Unite or Die: How Thirteen States Became a Nation, Jacqueline Jules 13th Annual Awards (2010)
Abe's Honest Words, Doreen Rappaport 12th Annual Awards (2009)
The Old House, Pamela Duncan Edwards 11th Annual Awards (2008)
Duck & Goose, Tad Hills 10th Annual Awards (2007)